SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 33 810 70 24

Styl Hampton (Marynistyczny) modne meble i dodatki w klimacie nadmorskim

Piątek, 25 września, 2020 14:25

Styl Hampton we wnętrzach – jak uzyskać klimat Marynizmu z wysp Long Island?

Wnętrze w stylu hampton - marynistycznym - poduszki

Styl Hampton wywodzi się z luksusowych ośrodków nadmorskich zarezerwowanych dla prawdziwych amerykańskich bogaczy na wyspie Long Island. To tam znajdują się miejscowości, których nazwy kończą się na „Hampton”. Mamy więc między innymi Southampton, East Hampton, Bridgehampton, a także Westhampton. Wspólnym mianownikiem tych miejscowości jest ich typowo urlopowe przeznaczenie, stąd domy i apartamenty wypoczynkowe aranżuje się w lekkim stylu nawiązującym do bliskości oceanu.

Jeśli chcemy odtworzyć taką atmosferę w domu, musimy w pierwszej kolejności przyjrzeć się kolorystyce wnętrza. Styl Hampton preferuje biel, odcienie błękitu i turkusu, a także odcienie piasku z plaży. We wnętrzach w stylu Hampton nie ma miejsca na ciepłe barwy. Musimy zrezygnować z czerwieni, żółci, ciepłego brązu. Mile widziane są dodatki z drewna lub wikliny. Jeśli mamy w domu nadmiar dodatków kolorowych i plastikowych, trzeba się ich pozbyć lub ukryć na dnie kufra. Sam kufer (najlepiej właśnie z wikliny) jest jak najbardziej pasującym dodatkiem do wnętrza w stylu Hampton.

Jeśli zastanawiamy się, czy wybrana przez nas rzecz pasuje do stylu Hampton, wystarczy w myślach ustawić ją na nadmorskiej plaży.

Wnętrze w stylu hampton - marynistycznym - zestawienie

Przytulny charakter w dużych przestrzeniach – poznaj modę na marynistyczne akcenty

Styl Hampton preferuje duże i jasne wnętrza. Ideałem są oszklone lub bielone ściany. Wytworzenie w takim wnętrzu przytulnej atmosfery jest wyzwaniem, ale nietrudnym. Tym, co sprawia, że w salonie Hampton czujemy się swojsko i wygodnie, są obszerne kanapy lub sofy wykładane dekoracyjnymi poduszkami. Może ich być nawet bardzo dużo. Podkreśli to swobodną, wakacyjną atmosferę. O przytulny klimat dbają także naturalne dodatki – drewniana podłoga, drewniane lub wiklinowe meble, pasiaste zasłony z lnu lub jedwabiu a także pomniejsze dodatki, np. zdjęcia w ramkach – oczywiście z naturalnego drewna lub w kolorach pasujących do nadmorskiego stylu Hampton.

Marynistyczne dekoracje we wnętrzu w kolorystyce błękitu, bieli i odcieniach piasku

Bliskość morza zobowiązuje do określonych dekoracji we wnętrzu. Jeśli decydujemy się na styl Hampton, musimy być wierni jego założeniom nawet wówczas, gdy do morza mamy kilkaset kilometrów. Nie znaczy to, że musimy wieszać na ścianie kapitańskie koło, a w rogu pokoju stawiać miniaturowy statek, choć jeśli mamy na to miejsce, takie dekoracje na pewno nie zaszkodzą.

Dekoracyjne dodatki stylu marynistycznego - humpton

Za najbardziej marynistyczny wzór uchodzą szerokie, naprzemiennie białe i granatowe pasy i to na pewno warto wykorzystać, idąc, gdy trzeba, na kompromis i zamiast granatu wybierając turkus lub błękit. Tkaniny te mogą zagościć w salonie jako zasłony, obicia, poduszki lub narzuty. Same poduszki mogą przedstawiać stworzenia żyjące w morskich głębinach, rozgwiazdy lub kraby. Nie zawadzi ustawienie na komodzie oryginalnych muszli.

Alternatywą dla pasów są wzory geometryczne, także inspirowane kulturą etniczną, np. marokańska koniczyna.

Eklektyzm w niezwykłym wydaniu – naturalne tkaniny: jedwabie i len w otoczeniu drewna dobrze kojarzy się z morzem w stylu Hampton

Nie ma chyba drugiego tak naturalnego stylu jak właśnie styl Hampton. Powód jest dość prosty – wnętrza urządzone z prostotą i smakiem mają być przedłużeniem plaży. Stąd drewniane podłogi kojarzące się z pomostami, wiklinowe meble przypominające plażowe fotele i jedwabne tkaniny pieszczące skórę niczym promienie słońca i letni wiatr.

Inspirujące meble w stylu humpton

I chociaż len z jedwabiem zalicza się do tkanin luksusowych, a drewno postrzegane jest jako materiał prosty i ogólnodostępny, to w stylu Hampton taki eklektyzm jest jak najbardziej na miejscu.

Obłe i surowe meble w stylu Hampton oraz pasujące elementy ze stylu Art Deco i antyki w stylu angielskim

Eklektyzm stylu Hampton objawia się nie tylko w łączeniu różnych surowców, ale też różnych stylów meblarskich. Proste drewniane meble mogą z powodzeniem stanąć obok meblarskich dzieł sztuki, także sztuki antycznej. Najczęściej widywanym zabiegiem jest ustawienie prostych stołów pomiędzy kanapami i oryginalnych, dekorowanych komód w stylu angielskim, który podobnie jak Hampton bardzo ceni sobie biel. Cechą charakterystyczną mebli angielskich są delikatne zdobienia, finezyjnie wygięte nóżki, łukowato wykończone i rzeźbione zwieńczenia kredensów, dekorowane fronty szaf, szafek i szuflad, ale nade wszystko angielskie meble wyróżnia wizualna lekkość. To właśnie dlatego stylowe angielskie meble doskonale wpisują się w styl Hampton.

Jadalnia marynistyczna w stylu nadmorskiej miejscowości Hampton. Stół połączony z obrusem w biało-granatowe i błękitne pasy.

Kuchnia Hampton i sąsiadująca z nią jadalnia są mocno powiązane z marynistycznymi inspiracjami wywodzącymi się z nadmorskich kafejek. Stąd stół otoczony jest nie tylko krzesłami, znajdzie się miejsce na wygodną, niemal salonową, kanapę i poduszki. Sam stół powinien być duży, drewniany, najlepiej biały. Jednak nie jest to sztywny wymóg, bo stoły w jadalniach Hampton bardzo często przykrywa się obrusami. Ten zwyczaj ma podkreślić wytworną atmosferę posiłku, ale też sprawić, że wnętrze będzie bardziej domowe, swojskie.

Ciekawa lampa dobrze wkomponowana w styl humpton

Wspomniane wcześniej tkaniny w biało-granatowe pasy doskonale pasują na obrusy. Motyw ten może być powtórzony na kanapie lub poduszkach. Tak udekorowana jadalnia jednoznacznie kojarzy się ze stylem marynistycznym.

Jak urządzić pokój dziecka w stylu marynistycznym? Dekoracje tworzą wakacyjny klimat

Dzieci mają swój świat, co nie znaczy, że dziecięcy pokój musi wyglądać inaczej niż salon i jadalnia. Wręcz przeciwnie! Styl Hampton to idealna propozycja do pokoju dziecięcego. Powodów jest kilka. Po pierwsze jasne meble i naturalne dodatki – pokój staje się przytulnym i dobrze doświetlonym miejscem. Po drugie – styl Hampton to styl wakacji, czyli tego, za czym dzieci tęsknią cały rok. Czego nie ustawimy w salonie, możemy z powodzeniem zastosować jako dekorację do dziecięcej przestrzeni. Tu nawet stojące w kącie pokoju wiosło jest jak najbardziej na miejscu. Przyda się też miejsce na ścianie na galerię zdjęć, oczywiście z wakacji nad morzem. Białe lub pastelowe ściany w odcieniu turkusu, w połączeniu z pasiastymi zasłonami dopełnią aranżacji wnętrza. Opcjonalnie, zamiast pasów można sięgnąć po inne tkaniny w geometryczne wzory. A dekoracyjną kropką nad „i” mogą być stylowe pufy, miękkie i pikowane na górze, wiklinowe w dolnej części.

Styl humpton salon design

Morski klimat błękitów i bieli idealnie pasujący do łazienki w stylu Hampton

Udekorowaliśmy salon, jadalnię z kuchnią, pokój dziecinny, pora na łazienkę. Biel i błękit wcale nie sprawią, że będzie zimna i nieprzytulna. Jeśli zadbamy o dodatki, które wizualnie ocieplą przestrzeń łazienkową, zyskamy wnętrze bardziej zasługujące na miano pokoju kąpielowego niż „zwykłej” łazienki. My polecamy akcesoria do łazienki z kolekcji Lene Bjerre. Mamy też ręczniki pasujące kolorystyką do stylu Hampton w łazience.

Biało-błękitne kafelki na ścianach w połączeniu z dekoracjami z naturalnego drewna i, jeśli to możliwe, żywymi kwiatami na parapecie, pozwolą stworzyć przestrzeń, w której można nie tylko zadbać o higienę, ale też odpocząć i zrelaksować się. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto na podłogę położyć terakotę lub gres imitujący drewno.

Inspirujące dodatki do salonu w stylu marynistycznym

Spodobał Ci się styl Hampton? Salon urządzony w tym stylu (możesz spotkać się także z nazwami hampton style i hamptons styl) to nie tylko meble i tkaniny. To także niewielkie dodatki, pozornie niezauważalne, które ostatecznie decydują o kształcie i klimacie wnętrza.

wnętrze z lampami w stylu humpton

Do typowych motywów marynistycznych należy kotwica. Warto to wykorzystać aranżując przestrzeń w stylu Hampton. Wzór kotwicy może pojawić się na poduszkach lub zasłonach, ale też na grafikach zdobiących ściany. Podobnie działa na wyobraźnię latarnia morska. Miniaturowa latarenka sprawdzi się dobrze jako lampka nocna.

Z nieco większych dekoracji warto wspomnieć mapy świata wiszące na ścianach, szczególnie te utrzymane w barwach błękitu. One jak żadne inne zapraszają do wspólnej morskiej przygody. Styl Hampton bowiem to nie tylko sposób aranżacji wnętrz, to także marynarskie „ahoj, przygodo!”