Styl Streamline Moderne, czyli styl okrętowy zaklęty w meblach i dodatkach w domu. Art-deco reprezentujący nurt steamline moderne
Czwartek, 01 lipca, 2021 06:53
Streamline - styl okrętowy, Streamlining, czyli treamlined Moderne - co trzeba o nim wiedzieć?
Styl okrętowy we wnętrzach, czy to ma rację bytu? Jak najbardziej tak! Nie chodzi przecież o niskie pomieszczenia z małymi, okrągłymi oknami. Styl Streamline kocha duże, przestronne wnętrza o nietypowych kształtach. Podobnie jak na statkach, nie ma tu wyraźnych kątów, w ich miejscach mamy łagodne zaokrąglenia i łuki.
Odkryj genezę, wzorce estetyczne i historyczne wpływy fascynującego stylu
Styl Streamline Moderne ma bardzo krótką, bo niespełna stuletnią historię. Jego początki datuje się na lata trzydzieste ubiegłego wieku. Początkowo pojawił się w architekturze, ale szybko został przeniesiony także do wnętrz, jako jeden z wiodących i nowoczesnych jak na tamte czasy, stylów dekoracyjnych.
Pierwowzorem dla budynków w stylu Streamline były okręty, których kształty wyraźnie bazują na łukach, zaokrągleniach i braku wyraźnych granic między poszczególnymi fragmentami konstrukcji. Jednak, co ciekawe, zanim Streamline pojawił się w architekturze, był wykorzystany w motoryzacji. Samochód o zaokrąglonych kształtach eliminujących opory powietrza miał być synonimem zawrotnej prędkości.
Art Deco i Streamline Moderne to wpływowy styl projektowania w sztukach wizualnych
Niektóre style dekoracji wnętrz są wręcz stworzone do tego, by czerpać z nich inspirację i na ich bazie tworzyć nowe, niepowtarzalne kreacje wnętrzarskie oraz inne – malarskie, rzeźbiarskie itp. Art Deco i Streamline Moderne niewątpliwie do nich należą. To bardzo wyraziste i jednoznacznie zdefiniowane trendy, które mogą być (i często są) wyznacznikiem nowych nurtów w sztukach wizualnych.
Jak rozpoznać Streamline Moderne? Oto jego charakterystyczne cechy
Ulubioną figurą geometryczną stylu okrętowego jest owal. Znajdziemy go nie tylko w dekoracjach wykorzystanych do aranżacji wnętrza, ale i w architekturze. Owalny salon, sypialnia, czy nawet kuchnia doskonale wpisują się w styl Streamline Moderne.
Wnętrza są jasne, dobrze doświetlone, najczęściej utrzymane w odcieniach bieli, ale nie jest to regułą. Widuje się okrętowe wnętrza w odcieniach beżu i brązu, a nawet zieleni.
Jakie materiały i technologie odnajdziemy w stylu Streamline Moderne
Styl Streamline Moderne to piękno ekskluzywnych wnętrz wyczarowane przy pomocy naturalnych materiałów. W użyciu jest drewno, kamień i szkło. Szczególnie to ostatnie odgrywa dużą rolę w aranżacji wnętrz. Szklane pustaki, czyli popularne luksfery, są wykorzystywane do wznoszenia dużych fragmentów ścian, które pięknie lśnią w słońcu, dając wrażenie przebywania w otwartej przestrzeni.
Geometryczne wzory i ozdoby - Streamline stawia na aerodynamikę i opiera się na gładkich krzywiznach
Owalne kształty, delikatne łuki, łagodne krzywizny – takie elementy spotkamy w stylu Streamline Moderne najczęściej. Brak wyraźnie ostrych kantów sprawia, że wnętrza wydają się większe i, nieco paradoksalnie, bardziej przytulne. Nawet te meble i dekoracje, które teoretycznie są kwadratowe lub prostokątne, mają wyraźnie złagodzone brzegi i narożniki. Podobnie wzory widoczne na tapetach lub tekstyliach opierają się na prostocie i pozbawionej ostrych kątów geometrii.
Definiowanie stylu Art Deco
Art Deco to wyrafinowany styl łączący funkcjonalność i piękno. Dużą wagę przywiązuje do symetrii i dbałości o detale. Z jednej strony ma być praktycznie i funkcjonalnie, z drugiej bardzo spójnie i ekskluzywnie. Tu nawet klamka w drzwiach nie jest dobierana przypadkowo.
Wnętrza w stylu Art Deco aranżowane są w bardzo stonowanej kolorystyce. Przeważa biel, czerń, odcienie beżu, brązu i szarości. Na tym tle doskonale prezentują się kolorowe dodatki w mocno nasyconych barwach. W tym stylu często aranżuje się biura.
Początki Art Deco
Art Deco jest stylem bardzo młodym, niewiele starszym od Streamline Moderne. Pojawił się w latach dwudziestych ubiegłego wieku i był zbuntowaną odpowiedzią na secesyjny przepych i bezład niemający wiele wspólnego z funkcjonalnością. Stąd w Art Deco wyraźnie widać umiłowanie symetrii i równowagi, a także geometrii, co w tamtych czasach było bardzo rewolucyjnym podejściem do sztuki aranżacji wnętrz.
Wpływ Art Deco
Art Deco odcisnęło wyraźne piętno na powstałym niewiele później stylu Streamline Moderne. Zachwyt nad geometrią został co prawda ograniczony do owali i łuków, ale w cenie pozostało umiłowanie funkcjonalności i proporcji.
Art Deco przez lata ewoluowało, podobnie jak Streamline Moderne, i dziś możemy się cieszyć jego nową, nieco inną od pierwotnej, bardzo luksusową odsłoną. Wnętrza Art Deco uważane są za designerskie i jako takie bardzo luksusowe.
Rola stylu Art Deco w Hollywood
Funkcjonalny i dekoracyjny styl Art Deco bardzo szybko stał się modny i pożądany. Nie mogło go zabraknąć na ekranach światowego kina, a także w domach świeżo wykreowanych gwiazd zamieszkałych w Hollywood. Do dziś za „twarze” hollywoodzkiej odmiany Art Deco uważa się Clarka Gable’a i Marlenę Dietrich.
Wysoce dekoracyjne i bogato zdobione Art Deco
Chociaż Art Deco początkowo miało być sztuką użytkową (tak też tłumaczy się dosłownie jego nazwę), dziś kojarzone jest z wysublimowanymi dekoracjami i zdobieniami, którym chwilami bliżej do strojnego stylu glamour. To, co różni te style, to wizualna lekkość. Glamour to blask i przepych, Art Deco mimo dekoracyjnego wyglądu i zdobień w kolorze złota zachowuje przede wszystkim funkcjonalny charakter. Tu każdy przedmiot dekoracyjny jest jednocześnie użytkowym.
Włączenie stylu Art Deco do domu
Jak stworzyć wnętrze w stylu Art Deco? Umiejętne łączenie antyków z nowoczesnymi meblami, lśniące fronty mebli, błyszczące dodatki, drewniana lub kamienna podłoga (dobrze sprawdzą się wszelkie imitacje marmuru), luksusowe tkaniny. Art Deco z jednej strony mocno nawiązuje do tradycji, z drugiej równie chętnie wybiega do przodu, przełamując trendy i tworząc nowe standardy w dekorowaniu wnętrz. Tu nie dziwi klasyczna konsola obok awangardowej szafy.
Ściany w stylu Art Deco - jakie wzorce
Chociaż Art Deco przywiązuje dużą wagę do funkcjonalności, nie zapomina o dekoracjach wszędzie tam, gdzie znajdzie się na nie miejsce, także na ścianach. Klasycznym sposobem na udekorowanie ścian w stylu Art Deco są luksusowe tapety stylistyką nawiązujące do lat dwudziestych ubiegłego wieku. W dobrym tonie będzie także wykorzystanie nowoczesnych tapet z motywami florystycznymi, jak i faunistycznymi. Tu inspiracji warto szukać we wzorach tropikalnych, duże kwiaty, kolorowe ptaki, liście palmowe jak najbardziej wpiszą się w nurt Art Deco.
Art deco meble i komoda w stylu streamline
Charakterystyczne dla stylu Art Deco są obło zakończone meble – tu po raz kolejny widać bliski związek ze stylem Streamline Moderne. Meble obiciowe mają wyraźne złagodzoną linię, nierzadko wręcz sprowadzoną do owalu, jak to ma miejsce w przypadku oparć krzeseł. Kanapy, sofy i fotele są miękkie, szerokie, wygodne, rozłożyste.
Komoda w stylu streamline jest niska i bardzo szeroka, wyraźnie nawiązuje do proporcji okrętowych. Świadczą o tym także lekko zaokrąglone boki. Podobnie prezentują się biurka Art Deco. Są wyjątkowo szerokie i mogą się pochwalić dużą liczbą szuflad.